For a better experience please change your browser to CHROME, FIREFOX, OPERA or Internet Explorer.

Kategórie článkov

Oblečiem si radosť

Oblečiem si radosť

Pomohli sme zviditeľniť sa.
V rámci našej akcie „Choď za svojim snom“ vznikla krásna a úspešná spolupráca projektu REMESELNÔ s časopisom VITALITA. V rámci tohto projektu bol zverejnený v mesačníku VITALITA v apríli 2021 článok o Martine Kakarovej
Martina Kakarová sa venuje šitiu originálnych kúskov oblečenia a všetkého čo k tomu patrí. Vyrába ich z tradičných prírodných materiálov, ako je koža a ovčia vlna. Tvorí pod vlastnou značkou Handmade by Makadesign. Jej kabáty, topánky či tašky sú neprehliadnuteľné a zaručujú, že sa v nich budete cítiť ako kráľovná. Jej nádherné veci nás zaujali na prvý pohľad, potešili oči a pohladili na duši. Nuž sme sa rozhodli položiť jej zopár otázok…
Dobrý deň Martinka. Hneď na začiatok zvedavá otázka: ako ste sa dostali k tvoreniu ?  Je za touto cestou príbeh ktorý ju započal ?
Dá sa povedať, že je to príbeh života. Od malička má bavilo tvoriť, vymýšľať niečo nové, meniť prostredie, v ktorom bývam a žijem, šatník , ktorý dennodenne nosím. Bola to prirodzená túžba nejsť s davom, s tým, čo ponúkal obchod, byť iná a byť hrdá na to že je to môj nápad a produkt. Príbeh šitia začal ako vianočná rozprávka – na Vianoce. Môj prvý šijací stroj bol darček od rodičov.
Ukázalo sa, že to nebol taký obyčajný dar k Vianociam, ale bola to moja životná výzva, ktorou to všetko začalo. Nikdy som nič podobné neštudovala ani ma to nikto neučil a aj napriek tomu som vedela, že to dokážem a budem v tom dobrá. Mám rada interiérový dizajn, som spokojná, keď je všetko vôkol mňa v harmónii farieb, z ktorých na mňa dýcha pokoj ozajstného domova. Mojím štartom bol bytový textil -technika patchwork. Vankúše, závesy, prikrývky, obrusy -všetko hralo farbami a všetko so všetkým ladilo. Po 5 rokoch som cítila, že potrebujem nejakú zmenu, a tá prišla opäť náhodou. V obchode mi padla do oka látka z ovčej vlny a nápad bol na svete…
Moje prvé sako a šaty, všetko, čo som sa za tých 5 rokov naučila, som začala pretavovať do svojej módnej tvorby. Mojím logom a podpisom je motív domčeka. Podľa toho má spozná každý.
Kúsky oblečenia, ktoré vytvorím, sú podpísané domčekom a dotvorené ručnou výšivkou. Dá sa to vyjadriť jednoduchým príkladom: domček + výšivka + vtáčik = Maka.
Nuž a najlepšou spätnou väzbou sú pre mňa reakcie ľudí, ktorým sa moje oblečenie páčilo.
V čom vnímate jedinečnosť svojej tvorby? 
Výnimočnosť jednotlivých kúskov vnímam v tom, že sú robené z kvalitných prírodných materiálov. Na to si potrpím -na detailnú a precíznu prácu. Nič nie je robené podľa šablóny, každý jeden kúsok je originál.
Máte svoje obľúbené kúsky z tvorby, s ktorými by ste sa ťažko lúčili ? 
Kúsok, s ktorým by som sa nedokázala rozlúčiť, by ste u mňa nenašli. Ale predsa len veci, ktoré boli prvé – či už sako, alebo topánky – majú pre mňa veľkú hodnotu. Pripomínajú mi, že ak niečo chcem, tak to dokážem.
Aký máte vzťah k sebe ako k žene?
Som moderná, tvorivá a zručná žena a zároveň mama dvoch synov (15 a 19 rokov). Nepoznám slová nedá sa a nedokážem. Svoju prácu milujem a som na seba hrdá, lebo spod mojich rúk, verím že stále, vychádza kvalitný originál.
Ľuďom sa postupne mení rebríček hodnôt, čo vnímate vo svojom živote ako dôležité ? 
Najdôležitejšia je pre mňa moja rodina a priatelia. Celkovo medziľudské vzťahy. Dôvera, pokora a ochota pomôcť. Držím sa nepísaného pravidla: Všetko, čo do vesmíru vyšleš, sa ti stonásobne vráti.
Kam chodíte pre inšpiráciu ?
Inšpirácia je všade na vôkol, stačí byť len vnímavý a príde to samo.
Váš obľúbený spôsob „dobíjania “bateriek” ? 
Nové výzvy a práca, práca, práca. Niekoho práca, naopak, unavuje, mňa dobíja. Beriem ju ako relax a naplnenie.
Čo pre vás znamená sloboda ?
Možnosť slobodne tvoriť, žiť a dýchať pre mňa znamená veľmi veľa.
Ako ovplyvnila dnešná situácia u nás aj vo svete vašu tvorbu ?
Dnešná situáciu moju tvorbu nijako zvlášť neovplyvnila, skôr má posunula ešte ďalej. Nie som veľká kamarátka s počítačom, ale aktuálne dianie má prinútilo ku kontaktu s ľuďmi cez sociálne siete. I keď uprednostňujem osobný kontakt so zákazníčkami, zistila som, že aj ten virtuálny má niečo do seba. Ľudia sa nestratili, sú tu a chcú komunikovať, pracovať a tvoriť.
Keď má niekto požiada o radu, som ochotná ju stále poskytnúť a, naopak, mnoho nového som sa dozvedela aj ja. Našli si má moje stále zákazníčky – a pribudlo i veľa nových. Niektoré sa dokonca stali mojimi kamarátkami, zatiaľ síce len virtuálne, ale dúfam, že keď táto doba pominie, tak sa stretneme i osobne.
Po hektickom predvianočnom období som potrebovala trochu zmeny, aby som neupadla do stereotypu a nasmerovala myšlienky niekam inam – tak sa zrodili moje prvé kožené topánky. Tešila som sa, že môj repertoár je bohatší o ďalší kúsok, ktorý dopĺňa moje oblečenie a dokonale s ním ladí.
Vaše plány a sny do nových dní ? 
Jednoducho  neprestať a vytvoriť ešte veľa nového, pekného a zaujímavého. Robiť mojimi “maličkosťami” krajší svet pre ľudí, potešiť, vyčariť úsmev a pocit spokojnosti a jedinečnosť.
Top